Şcolile tibetane din India întâmpină cu bucurie Falun Dafa

(Minghui.org) Sunt o practicantă din Vest care trăiește în India. Recent am fost în două state muntoase din India timp de șase săptămâni.

Majoritatea instituțiilor din cele 23 pe care le-am vizitat erau școli, cu cei mai mici copii de grădiniță având 2 - 3 ani. De asemenea am fost la două cămine, o facultate și un institut privat de pregătire industrială.

Scopul acestei excursii a fost de a prezenta Falun Dafa în școlile tibetane. De-a lungul ultimilor 60 de ani, multe mii de refugiați tibetani au ajuns în India, datorită creșterii represiunilor și a abuzurilor grave asupra drepturilor omului din Tibet. Majoritatea dintre ei au rămas în India.


Studenții și profesorii aşezaţi la parter și la balcon învață practica de meditație Falun Dafa.


Călătoria a fost o adevărată provocare datorită schimbării locaţiei de 11 ori, cu numeroase genți conţinând broșuri și afișe despre Falun Dafa și despre persecuția practicii în China, precum şi a neașteptatei călduri și uneori, a ploilor de dimineață.

În ciuda greutăţilor prevăzute și neprevăzute, excursia a fost un mare succes. Am reușit să prezint Falun Dafa în mai multe școli decât am plănuit inițial.

Majoritatea locurilor pe care le-am vizitat erau complet noi pentru mine. Aproape în fiecare loc în care am fost am găsit oameni – profesori, copii și alții – pe care îi mai întâlnisem înainte, majoritatea în timpul vizitelor repetate în Ladakh și în alte părți ale Indiei. Unii practicaseră Falun Dafa în școlile lor, văzuseră pliante și afișe sau postere.

De câteva ori, când am întâlnit oameni noi, am simțit o conexiune profundă, ca și cum revedeam un prieten demult pierdut. Sentimentul părea deseori reciproc.

Directorul unei școli mi-a scris într-o scrisoare: „Aceasta este pentru a-ți transmite recunoștința profundă și mulțumirile din inimă pentru împărtășirea celor cinci exerciții ale practicii Falun Gong cu personalul și elevii școlii noastre.”

Întotdeauna este încurajator când copiii, chiar dacă avuseseră cursuri Falun Dafa în școlile lor cu ani în urmă, ei spun cu încântare „Falun Dafa” sau „Falun Dafa este bună” atunci când mă văd pe stradă sau la noua lor școală.


Unii dintre cei mai mici copii învață exercițiile Falun Dafa.


O fetiță învață meditația Falun Dafa.


Când era aglomerat, foarte cald, sau era sâmbătă, elevii erau uneori neliniștiți în timp ce făceau exercițiile în picioare. Dar se linișteau complet în timpul celui de-al cincilea exercițiu, care constă în meditație sezând. Într-adevăr era aproape liniște completă, după care toți repetau din inimă „Adevăr, Compasiune, Toleranță sunt bune, Falun Dafa este bună.”

Un băiețel se concentrează în timp ce imită mișcările mâinilor din cadrul exercițiului cinci.


Directorul menționat mai sus a mai scris: „Chiar îți admir spiritul și dedicația... Prin aceste exerciții, abilitatea elevilor de a se concentra, care lipsește în aceste zile, se va îmbunătăți. Îți mulțumesc pentru dedicație și preocupare.”


Elevii învață al doilea din cele cinci exerciții ale Falun Dafa.

Afișe despre persecuția din China

Mulți copii erau captivaţi de posterele și imaginile care ilustrau persecuția pe care practicanții Falun Dafa, inclusiv copiii mici, o îndurau în China. O fetiță mică s-a uitat la fiecare poză pentru mult timp.


Fetița din stânga s-a ridicat singură și a privit fiecare poză pentru mult timp.

O directoare a scris: „Acesta este în mod cert un serviciu necondiționat și pur adus umanității. Apreciez serviciul binevoitor pe care îl aduci umanității.”

Când vorbeam despre aceste abuzuri ale drepturilor omului și arătam posterele, am observat că unii ochi erau umezi, cu lacrimi ce curgeau în tăcere sau erau șterse.

Unii dintre ei probabil îşi aminteau gravele încălcări ale drepturilor omului de care au parte tibetanii, precum şi lăsarea în urmă a membrilor familiilor și prietenilor care sunt adesea torturați sau chiar uciși. Experiențele lor sunt foarte asemănătoare cu ceea ce practicanții Falun Dafa și mulți alți oameni cu diferite credințe suferă în China.

Mulți tibetani au comentat în legătură cu aceste atrocități că „noi, tibetanii și practicanții Falun Dafa, suntem cu toții în aceeași barcă”.


După prezentarea Falun Dafa, mulți școlari erau dornici să primească pliante Falun Dafa pentru a le duce acasă.


Numeroasele scrisori de apreciere pe care le-am primit exprimă nu doar profunda apreciere pentru Falun Dafa, ci de asemenea o înțelegere clară a persecuției.

O directoare a scris: „Datorăm multă apreciere și admirație muncii tale de promovare a acestor mesaje de pace și bunăstare, în timp ce evidențiază persecuția crudă asupra Falun Gong condusă de regimul comunist din China asupra propriilor oameni, foarte asemănătoare cu persecutarea tibetanilor din Tibet.”

„Sperăm că vei reuși să vorbești și despre problema tibetanilor împreună cu Falun Gong și să ajuți la creșterea conștientizării în numeroasele locuri în care vei călători. Deci, un mare „Mulțumesc” din partea tibetanilor din interiorul și din afara Tibetului.”

Principiile Falun Dafa rezonează cu etica laică predată acum în școlile tibetane. Aceeași directoare a mai scris: „Cursul a fost, de asemenea, semnificativ pentru noi, deoarece principiile Adevăr, Compasiune, Toleranță se conformează cu ceea ce încercăm să insuflăm elevilor noștri prin lecțiile de etică pe care școala noastră le organizează conform Departamentului Educației, Administrația Tibetană în Exil.”


Copiii tibetani din India află despre copiii și familiile acestora care sunt persecutați în China deoarece practică Falun Dafa.


De la prima sosire a refugiaţilor tibetani în India de acum 60 de ani, a devenit evident că una dintre cele mai importante preocupări a lor a fost găsirea mijloacelor pentru a avea grijă de numeroșii copii care au rămas orfani sau au fost separați de familiile lor în timpul fugii anevoioase din locurile lor natale. Motivul pentru înfiinţarea școlilor separate pentru tibetani în India a fost oferirea unei educații excelente copiilor și în același timp păstrarea limbii și a culturii tibetane.

Toate aceste școli, mari sau mici, sunt uimitor de bine gestionate, cu mulți profesori și personal dedicat devizei școlii lor: „Alții înainte de sine”.

Un director al unei școli a scris într-o scrisoare de apreciere că personalul și profesorii „prețuiesc acel eveniment extraordinar și adoptă principiile Falun Dafa – Adevăr, Compasiune, Toleranță – ca îndrumare în standardul lor etic.”

„Cu sinceritate ne exprimăm solidaritatea față de practicanții Falun Dafa și ne rugăm pentru reînvierea și înflorirea practicii lor spirituale. Fie ca pacea să triumfe pe Pământ. Cu apreciere profundă.”


Copiii se uită la posterele „Falun Dafa în jurul lumii”.

Directorul unui institut privat de pregătire industrială a scris următoarele, după un curs Falun Dafa: „Recunoaștem cu sinceritate și apreciem foarte mult programul tău de conștientizare a importanței principiilor Adevăr, Compasiune, Toleranță, care sunt primordiale pentru societatea de astăzi. Ne exprimăm solidaritatea cu membrii Falun Dafa și le urăm succes în contribuția lor către pacea mondială.”


Studenții și profesorii de la un institut privat de pregătire industrială practică al doilea exercițiu Falun Dafa.


Pe lângă împărțirea de pliante, reviste, cărți, dvd-uri, povești vechi despre înțelepciune, postere, etc bibliotecilor școlilor, le-am recomandat Cele nouă comentarii despre Partidul Comunist. Cu toate că majoritatea tibetanilor sunt pe deplin conștienți de situație și au experimentat răutatea PCC, mulți nu știu detaliile istoriei PCC.

Pe lângă școli, am vizitat multe alte locuri și oameni și am pus postere în magazine.

Când vorbesc despre persecuția din China, menționez despre China că este doar o țară și că are o istorie foarte veche, la fel ca India, și că oamenii din China sunt la fel ca oamenii de oriunde din lume: unii sunt buni, unii sunt răi, și cine cum este se poate schimba. Unii buni ar putea deveni răi și unii răi ar putea deveni buni.

În cursurile Falun Dafa, copiii erau sfătuiți să înțeleagă cu rațiune și compasiune ce este bun, ce este rău și de ce.


Fete la o școală tibetană din India învață meditația șezând Falun Dafa.


Un alt director a scris: „Aceste exerciții pentru corp și minte pe care le-ai demonstrat astăzi vor ajuta cu certitudine pe termen lung la promovarea unei societăți mai bune și a unei lumi mai armonioase, deoarece elevii sunt semințele, iar viitorul nostru depinde doar de modul cum îi creștem și ce valori îi învățăm.”

„De asemenea, aș dori să îmi exprim recunoștința față de tine pentru că ții piept persecuției conduse de guvernul comunist chinez împotriva propriilor oameni. Apreciez lecția valoroasă pe care ai transmis-o elevilor, anume că ar trebui să fim raționali și să facem distincție între ce este bun și ce este rău.”


Studenții unei școli pentru viitori lama (călugări) participă la un curs Falun Dafa.


Mulți profesori știau deja despre The Epoch Times, NTD India și diferite site-uri Falun Dafa, iar cei care nu știau, au aflat despre aceste companii mass-media independente. Cu siguranță, în viitor, și cu ajutorul acestor canale informaționale, mai multă conștientizare se va răspândi printre copii și mulți alții.


Copii de aproximativ trei ani încearcă să învețe mișcările Falun Dafa.


Idei și inițiative

Multe mulțumiri numeroaselor „mâini de ajutor”, fără care aceast efort nu ar fi fost posibil: directorilor, profesorilor, personalului, copiilor și altora.

Îmi plac foarte mult tibetanii și legăturile cu prietenii buni tibetani creați în ultimii 28 de ani în India. De multe ori, s-a întâmplat ca tibetanii să îmi dea idei și sugestii referitoare la cum să merg mai departe pe calea mea de practicant.

În Ladakh, care se află în cea mai nordică parte a Indiei, cu mai mult de 15 ani în urmă, am auzit pentru prima dată despre Falun Dafa de la un practicant chinez-american aflat în vizită, însoţit de un tibetan localnic. Ambii făceau exercițiile Falun Dafa la un festival local al femeilor. Acesta a fost primul contact cu Falun Dafa.

În august 2007, când puneam postere într-un restaurant local din Leh, Ladakh, un profesor tibetan a sugerat să merg la școala lui. Directorul școlii a fost de acord, astfel, am ținut primul curs Falun Dafa într-o școală din Ladakh, urmat de cursuri în aceeași școală și în multe alte școli.

În 2008, când primul afișaj a fost făcut în Leh pentru a comemora 20 iulie 1999, ziua începerii persecuției în China, un alt tânăr tibetan și-a oferit voluntar „magazinul” exterior pentru ocazie. Multe alte expuneri au urmat de-a lungul anilor.

În urmă cu câțiva ani, o rudă a unui prieten tibetan apropiat a avut ideea de a afișa posterele și bannerele pe zidul lung al casei sale pentru ocazii speciale. Mii de localnici și turiști au primit de atunci pliante în timpul acelor ocazii.

Chiar și unde locuiesc am fost inspirată să țin informări săptămânale, de obicei din octombrie până în aprilie, după ce am văzut un tânăr tibetan vânzând marfă acolo pe un pat pliabil. Am făcut asta pentru mulți ani și am ajuns la oameni din comunitatea locală, cât și la oameni de peste tot din India și din lume.

Toate aceste idei și inițiative, și multe altele, au fost sugerate de tibetani. Prin urmare, într-un fel, această excursie la școlile tibetane din India a fost un fel de întoarcere a acestor „favoruri”, nu către indivizii implicați ci către numeroșii membri ai etniei lor.

India este o țară vastă cu diferite culturi, tradiții, triburi, religii, caste, etc. Mai mulți practicanți din India au vizitat școli și universități, au făcut multe poze pe parcurs și au primit multe scrisori de apreciere. În această țară mare, cu atât de mulți tineri, sperăm să vizităm în viitor multe școli în diferite părți ale Indiei.

Privind înapoi, succesul acestei excursii uluitoare a fost posibil datorită aranjamentelor Maestrului – sincronizarea, legăturile karmice puternice și mulți alți factori.

Unele școli au pus clipuri video, articole de știri și fotografii cu evenimentele Falun Dafa pe Facebook și alte site-uri de socializare. Unele au văzut deja filmul de trei minute „O cale către inimă” sau au distribuit anterior acest film și articolele înrudite pe NTD India.


Școlarii practică al doilea exerciţiu Falun Dafa.


Băieții practică meditația șezând Falun Dafa.


O fată la o școală tibetană din India profund cufundată în meditația Falun Dafa.CATEGORY: Parades & Other Community Events

RELATED ARTICLES

Puteţi tipări la imprimantă şi puteţi transmite toate articolele publicate pe Clearharmony, dar vă rugăm să menţionaţi sursa.